Sztuczna inteligencja

Trwają już starania nad stworzeniem autonomicznego urządzenia opartego na sztucznej inteligencji, które potrafi uczyć się, podejmować inteligentne decyzje oraz modyfikować swoje zachowanie w zależności od bodźców zewnętrznych. Taka inteligencja opiera się najczęściej na wiedzy i doświadczeniu człowieka, które przekazywane są w formie wzorców zachowania, reguł lub algorytmów. Niestety przez to nie jest w stanie bronić się przed potęgą współczesnych wirusów komputerowych.
Kaspersky Lab w 2009 roku stworzył system Cyber Helper, który ma za zadanie automatycznie zwalczać szkodliwe oprogramowania. Autonomiczne moduły wymieniają między sobą informacje, uczą się w oparciu o swoją wiedzę i wyniki własnych analiz, a nawet okresowo wyłapują błędy analityków. Pojawiły się  już elektryczne organizmy mające własne DNA… Jeden z artykułów na portalu Wirtualna Polska wspomina o nowych robotach sterowanych ludzkimi neuronami.
Kevin Warwick, dziekan wydziału cybernetyki uniwersytetu w Reading w Anglii, pierwszy podjął się wszczepienia sobie pod skórę mikronadajnika, który pozwalał na rozpoznawanie go przez sieci komputerów swojego laboratorium.

W 2002 roku Warwick poddał się drugiej już operacji, podczas której wszczepiono mu drugi chip, na znacznie wyższym poziomie zaawansowania technologicznego, który pozwalał na sprawne komunikowanie się z komputerem. Podobny chip wszczepiono również jego żonie, co sprawiło, że stali się pierwszą cyberrodziną, która mogła komunikować się poprzez bezpośrednie połączenie układów nerwowych.

  1. No trackbacks yet.

Dodaj komentarz